Czech English Germany Japanese Russia China Slovakia

+420 577 158 786

Yandex .DNS – blokování nebezpečných webů

Vývojáři společnosti Yandex informovali o své nové službě, která umožní blokování nebezpečných webů pro sítě v domácnostech i pro jednotlivé osobní počítače. Blokování nebezpečných webů s pomocí služby je možné zcela bezplatně, zároveň je možné chránit svou platformu před škodlivým obsahem, napadením virem a také blokovat stránky, které jsou určené jen pro dospělé.

Tento projekt podle slov vývojářů bude v první řadě určen pro rodiče, kteří chtějí chránit počítat před dětmi, dále pro správce sítě, aby zamezili přístup zaměstnancům na sociální sítě a také pro ty uživatele, jejichž počítače jsou neustále atakovány viry a trojskými koňmi.

Služba Yandex .DNS bude schopna zajistit ochranu jak pro osobní počítače, tak i pro mobilní zařízení. Tato služba může být nakonfigurována jak pro individuální zařízení, tak i pro celou síť, a to prostřednictvím přístupového bodu Wi-Fi. Pokud bude služba Yandex .DNS např. nakonfigurována pro domácí router, pak bude možné blokování nebezpečných webů na všech zařízení v domě. Kromě toho speciálně pro D-Link a ZyXEL již byly vytvořeny firmware, ověřené výrobcem. Pokud je třeba, tak Yandex .DNS je možné nakonfigurovat ručně.

Služba Yandex .DNS pracuje v několika pracovních režimech: “bezpečný režim” – umožňuje chránit počítat a chytré telefony před škodlivými a podvodnými webovými stránkami. “Režim rodina” zamezuje přístup na webové stránky pro dospělé, s nebezpečným obsahem a k podvodným zdrojům. “Režim bez filtrování” – standardní DNS- server.

Yandex.DNS pracuje s daty vyhledávacích systémů a základnou vestavěného antiviru od Yandex. V případě, že uživatel zajde na web, který je zakázán filtrem společnosti, uvidí pouze zprávu o blokování zdroje. Vývojáři tvrdí, že používání Yandex.DNS nemá vliv na rychlost internetu.

V současné době je v databázi Yandexu kolem 3 mil. zdrojů, které mohou být pro uživatele nebezpečné. Pro práci systém využívá technologie Sophos a vlastní antivirový soubor, který byl vyvinut na základě behaviorálního přístupu. Robot Yandexu přechází na stránky, přičemž vystupuje jako běžný uživatel a snaží se analyzovat fungování skriptů. Tento přístup umožňuje určit výskyt viru s vysokou pravděpodobností.

Samozřejmě je možné, abyste si vytvořili vlastní řešení filtrování provozu na firemní síti, např. s pomocí RAD Studio XE3 (prostředí pro vývoj softwaru pro Windows, Mac a pro mobilní platformy), ale i bezplatná varianta má k dispozici řadu výhod. Především ho budou používat menší a střední firmy.

Kromě toho Yandex vede boj s podvodnými weby a umí určit obsah nevhodný pro děti a mládež, který je možné filtrovat s pomocí “režimu rodina”. Služba Yandex.DNS je dostupná na adrese dns.yandex.ru.

 

Zdroj: news.yandex.ru