+420 775 900 123

Export do Ruska útočí na rekord

Export českých firem do Ruska za prvních 9 měsíců roku 2013 činil 85 mld. korun (cca 3 mld. EUR).

Export do Ruska zabezpečuje z 60 % této sumy prodej dopravních prostředků a produkce strojírenských společností.

Podle slov zástupce Komory pro styk se zeměmi SNS za rok 2012 export do Ruska činil kolem 120 mld. korun. Je tedy možné, že rok 2013 bude ještě úspěšnější. Dále uvádí, že komora také pořádá podnikatelské mise do Ruska, jejichž výsledkem je, že export do Ruska dosahuje takových vysokých ukazatelů. Mezi nejúspěšnější exportéry do Ruska patří firma Alta, dále např. strojírenské firmy PSJ a PSG. V budoucnu by se měl realizovat projekt na výstavbu železnice na Urale. Kontrakt na tento projekt byl podepsán během návštěvy D. Medvěděva v ČR v roce 2011. Podle dostupných informací se ale stále odkládá, není tedy jisté, kdy se začne realizovat.

Zimní Olympijské hry v Soči jsou navíc pro české exportéry také možností hledání nových obchodních partnerů v Rusku.

 Export do Ruska roste navzdory faktu, že se snižuje jeho podíl, jenž je pojištěný státní exportní pojišťovnou EGAP. Podle slov ředitele pojišťovny export do Ruska bylo potřeba povzbudit v letech 2008 a 2009, což se EGAP povedlo. Teď už zjevně takovou podporu nepotřebuje. Export do Ruska za rok 2013 nebude představovat největší část z hodnoty nově pojištěných obchodů. Prvenství by mělo převzít Ázerbájdžán. Podle statistik EGAP v roce 2009 pojistil export do Ruska v hodnotě 24,1 miliardy korun, což je 48 % hodnoty exportu, v roce 2012 byla tato částka o necelé dvě miliardy nižší. Nicméně na celkovém exportu se takto pojištěné transakce podílely 18 %. Do září 2013 podíl státem pojištěného exportu klesl na 10 %. Od roku 2009 se přitom český export do Ruska více než zdvojnásobil.

České firmy se dokážou v Rusku uplatnit dodávkami velkých investičních celků. Na financování těchto obchodů by však potřebovali, aby banky při financování více spolupracovaly. Představitel společnosti Alta, pro niž je export do Ruska klíčový, uvádí, že roste tlak na projekty dodávané na klíč. České banky však často nejsou odborně připravené pomoci s přípravou projektování financování exportu do Ruska.

Hlavní riziko pro export do Ruska spočívá v tom, že odběratelé splácí úvěr až po rozjezdu nového investičního celku. Projekty mívají často zpoždění, zařízení se pak uvádějí do provozu později. Podle informací České exportní banky, která poskytuje úvěry ruským importérům české produkce, problém se splácením úvěru dosáhl hrozivých rozměrů. V současné době bance dluží za úvěry více než desítky miliard korun, přičemž někteří ruští dlužníci nezaplatili zatím ani korunu.

 Export do Ruska

I přes tento problém je budoucnost exportu do Ruska i nadále optimistická. Největší možnosti spolupráce jsou pro ČR i nadále v oblasti stavebnictví, strojírenství a zdravotnictví.

Zdroje:

http://www.egap.cz/o-spolecnosti/egap-v-mediich/zpravy/egap-v-mediich.php?zpravy_id=43

http://www.radio.cz/ru/rubrika/radiogazeta/cheshskij-eksport-v-rossiyu-byut-rekordy