10 zajímavých faktů o sociálních sítích
10. října roku 1984 se narodil známý ruský podnikatel, programátor a zároveň jeden ze zakladatelů sociální sítě VKontakte Pavel Durov.
V současné době VKontakte je největší sociální sítí v Runetu, nejpopulárnějším webem na území Běloruska, druhým nejpopulárnějším v Rusku a na Ukrajině. Zpočátku byl tento zdroj určen převážně pro komunikaci studentů a absolventů ruských vysokých škol, teprve později začal být označován za moderní, rychlý a estetický způsob pro komunikaci prostřednictvím sítě.
Podle údajů k září 2013 denně sociální síť VKontakte navštíví 50 mil. příznivců. Podle statistiky na prohlédnutí všech stránek zaregistrovaných na sociální síti uživatelů bychom potřebovali řádově 1000 let.
Noviny ̎Večernaja Moskva vám nabízí výběr zajímavých faktů o sociálních sítích:
1. Sociální síť Facebook za necelý rok získala více než 200 mil. uživatelů, kdežto televize na to, aby měla sledovanost 60 mil. diváků, potřebovala 13 let. Podle údajů z července 2013 počet uživatelů Facebooku činil 1,2 mld. lidí. Pro srovnání v Číně v současné době žije řádově 1,33 mld. lidí.
2. Každý pátý pár na světě se seznamuje na sociální síti, což bývá důvodem každého třetího rozvodu.
3. Jedním z úhlavních nepřátel sociální sítě “VKontakte” je síť “Odnoklassniki”, kde není možné ve zprávách odeslat odkaz obsahující slovo “vkontakte” (text se automaticky mění na “vkonyakte”).
4. V letošním roce ve Velké Británii vznikla sociální síť “My Social Petwork” pro domácí mazlíčky a jejich majitele. Každému uživateli je navrhnuto, aby si zaregistroval 2 účty: jeden pro domácího mazlíčka a druhý pro jeho majitele. Na profil je možné vkládat fotografie psů koček, papoušků a dalších domácích mazlíčků, ty nejlepší fotografie jsou publikovány na hlavní stránce zdroje. Dobročinné organizace mají v plánu využívat tento web jako platformu pro svou činnost, kde mohou hledat majitele pro pozůstalé domácí mazlíčky. Již dříve odborníci z Malajsie vypracovali pro milovníky koček speciální sociální síť “Catmoji”.
5. Jeden z účastníků revoluce v Egyptě pojmenoval svou dceru Facebook Jamal Ibrahim. Tím vzdal hold sociální síti, která sehrála důležitou roli v revoluci.
6. 15 000 hostů se zúčastnilo večírku 16leté Němky při příležitosti jejich narozenin. Dívka se rozhodla ušetřit čas a peníze a neobvolávat své blízké kamarády, aby je osobně pozvala. Proč by to taky dělala, pokud je vše možné zařídit jedním klikem na sociální síti? Zapomněla však napsat poznámku „ne pro všechny“, důsledkem čehož se na oslavě objevilo s dárky a milými přáníčky všech 15 000 oslovených přátel. O něco později se přidalo dalších 100 lidí, ale to už byla policie. Nakonec bylo zadrženo 11 lidí, několik desítek bylo zraněno při rozbití okna.
7. Díky holandské společnosti Nedap, která vynalezla speciální sklo pro zkušební kabinky s výstupem na Facebook a Twitter, je možné s přáteli on-line projednat jak vám vybraný oděv sluší. Zatím je tato služba však možná jen v Holandsku.
8. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg trpí barvoslepostí, špatně rozlišuje odstín červené a zelené barvy. To je hlavní důvod, proč design sociální síti je v tmavě modré barvě.
9. 11 000 přátel z Twitteru pomohlo Angličanovi Paulu Smithovi dostat se z Británie na Nový Zéland bez jediného centu v kapse. Potřeboval k tomu pouze přístup na internet a několik krátkých zpráv o plánovaném cestování. V každé zemi na zajímavý pokus cestování kolem světa zadarmo kliknulo mnoho lidí, někteří z nich se dokonce nikdy s Paulem nesetkali. Právě taková virtuální přátelství pomohla Angličanovi splnit si svůj sen a ušetřit rodinný rozpočet.
10. Američanka Florenc Detlor je považována za nejstarší uživatelku Facebooku. V roce 2013 jí bylo 102 let.
Zdroj: http://vmdaily.ru/